Rolety
W dzisiejszych czasach rolety do okien to niemal obowiązkowy element wystroju wnętrz. Dobrze dobrane osłony okienne chronią przed nadmiernym przenikaniem promieni słonecznych, zapewniają poczucie prywatności oraz stanowią efektowną dekorację. Na rynku dostępnych jest wiele modeli rolet. Poszczególne warianty różnią się od siebie wyglądem, funkcjonalnością oraz sposobem montażu. W poniższym poradniku podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając rolety okienne!
Wybór rolet okiennych – na co zwrócić uwagę?
Przepuszczalność promieni słonecznych
Zakup rolet okiennych to bez wątpienia ważna decyzja. Stojąc przed wyborem odpowiednich osłon okiennych, musimy wziąć pod uwagę wiele istotnych aspektów. Przede wszystkim należy zastanowić się nad przeznaczeniem rolety – czy ma ona pełnić funkcję dekoracyjną, czy praktyczną. Kluczowym parametrem w wyborze osłon okiennych jest przepuszczalność światła.
W przypadku, gdy nasze okno wychodzi na południe bądź zachód i zależy nam na ograniczeniu promieni słonecznych wdzierających się do pomieszczenia, warto postawić na rolety okienne zaciemniające. Najlepiej sprawdzą się modele z tkaniną podgumowaną, bądź folią termoizolacyjną odbijającą światło.Ten specyficzny materiał doskonale chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem. Co więcej, rolety wewnętrzne chronią latem przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń, natomiast zimą pomagają utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz. Warto dodać, że rolety zaciemniające sprawdzą się także w sypialni i pokoju dziecięcym, jeśli nie lubimy, gdy budzi nas słońce. Ponadto, to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających na parterze. Tego rodzaju osłony gwarantują prywatność i bezpieczeństwo.
W przypadku, gdy chcemy uzyskać wysoką przepuszczalność promieni słonecznych, idealnym wyborem będą rolety transparentne. Tego typu osłony w żadnym stopniu nie zaciemniają pomieszczeń. Światło przenikające do pomieszczeń jest delikatnie rozproszone. Tego rodzaju rolety są szczególnie polecane w kuchni, jadalni, salonie oraz wszędzie tam, gdzie zależy nam na naturalnym świetle.
Mimo iż osłony transparentne nie zatrzymują światła słonecznego, gwarantują domownikom prywatność i komfort. Rolety wewnętrzne najczęściej wykonane są z jasnych, mniej nasyconych materiałów. Niewątpliwie ułatwia to przepuszczalność światła. Im jaśniejszy odcień rolety, tym więcej słońca będzie przedostawać się do danego pomieszczenia.
Typ montażu
W wyborze rolet okiennych nie bez znaczenia jest sposób montażu. W zależności od wybranego modelu wyróżniamy dwa podstawowe typy montażu – inwazyjny i bezinwazyjny.
Montaż inwazyjny polega na przykręcaniu rolety do ściany, sufitu bądź listwy przyszybowej okna. Oczywiście niezwykle istotne jest wykonanie tej czynności prawidłowo. W tym celu należy dokładnie odmierzyć i zaznaczyć punkty, w których następnie będą nawiercane otwory. Górna szyna,czy też kasetka,najczęściej mocowana jest za pomocą specjalnych wkrętów. Dodatkowo na dolną ramę, w przypadku żaluzji,czy też rolet mini ,przykręcane są zaciski ułatwiające prowadzenie linek. Inwazyjny rodzaj montażu rolet ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie. Domownicy mają pewność, że roleta nie spadnie podczas codziennego użytkowania. Konstrukcja jest solidna i wytrzymała. Jeśli obawiamy się, że nie poradzimy sobie z tego rodzaju montażem, zawsze możemy powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie.
Tak, jak zostało wspomniane, istnieje jeszcze jeden typ montażu – bezinwazyjny. Jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga on ingerencji żadnych narzędzi- nie musimy wiercić otworów w suficie czy ścianie. Dodatkowo ten sposób montażu nie narusza ramy okiennej. Mocowanie bezinwazyjne rolety wewnętrznej jest bardzo proste. Najczęściej umieszczana jest na górnej ramie okna. Możemy ją po prostu przykleić lub użyć specjalnych haczyków, które zwykle dołączone są w zestawie.
Konstrukcja ta jest mniej stabilna niż poprzednia, niemniej jednak również posiada sporo plusów. Przede wszystkim w każdej chwili możemy zdjąć i wyczyścić roletę, jeśli tego wymaga. Co więcej, bez przeszkód możemy wymienić ją na nową. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które często lubią zmieniać wystrój wnętrz.
Rolety okienne – najpopularniejsze rodzaje
Rolety dzień – noc
W dzisiejszych czasach największą popularnością cieszą się rolety dzień-noc. Są one nie tylko bardzo funkcjonalne, ale również pięknie się prezentują. Rolety te zbudowane są z dwóch tkanin o różnym stopniu przezroczystości, które nachodzą na siebie. Dzięki temu możliwa jest regulacja dopływu światła do pomieszczenia. Na rynku dostępne są rolety wewnętrzne w wersji zaciemniającej, jak i transparentnej. Z uwagi na dość specyficzną budowę, wielu Klientów obawia się, czy tego rodzaju osłony nie prześwitują. Odpowiedź jest prosta – nie, pod warunkiem, że zadbamy o odpowiedni układ pasów. Rolety dzień-noc o wysokim stopniu zaciemnienia skutecznie powstrzymają przenikanie promieni słonecznych, a tym samym zapewnią intymność. W zależności od tego, w jaki sposób odsłonimy żaluzje, tyle światła wniknie do środka.
Rolety dzień-noc dostępne są w wersji montowanej do sufitu, ściany, a także na ramę okna – w zależności od indywidualnych upodobań Klienta. Tego typu osłony sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu. Idealnie wpiszą się w wygląd salonu, kuchni, a nawet łazienki.
Umieszczone w sypialni gwarantują prywatność. Ostatnimi czasy dużą popularność zyskały mini rolety dzień-noc. Ich zaletą jest przede wszystkim łatwy montaż. Najczęściej odbywa się to za pomocą specjalnych haczyków. Natomiast, jeśli zależy nam na efektywnym wyglądzie, warto zdecydować się na roletę umieszczoną w kasecie.
Rolety wewnętrzne ekranowe
Rolety ekranowe to klasyczny model osłon okiennych. Składają się z jednego pasa materiału. Zwijane są do góry, za pomocą łańcuszka. Tego rodzaju rolety do okien świetnie sprawdzą się zarówno w domu, jak i biurze czy wszelkich obiektach użyteczności publicznej. Najczęściej wykonane są ze sztucznych tkanin, np. poliestru. W zależności od potrzeb Klienci mogą wybierać spośród modeli o parametrach zaciemniających, transparentnych bądź po prostu dekoracyjnych. Do właściwości rolet ekranowych z pewnością możemy zaliczyć ochronę przed nadmiernym promieniowaniem oraz nagrzewaniem pomieszczeń. Rolety ekranowe są świetną alternatywą dla klasycznych firan i zasłon.
W zależności od tego, jaki efekt przepuszczalności światła chcemy uzyskać, możemy zdecydować się na jasny lub ciemny kolor osłony. Kolory jasne poleca się do pomieszczeń dziennych, zaś ciemniejsze – do sypialni. Bez wątpienia tkanina odporna jest na działanie promieni słonecznych – nie blaknie przez długie lata. Rolety ekranowe dostępne są zarówno w wersji wolnowiszącej, czyli montowane do sufitu bądź ściany, jak również bezpośrednio do ramy okiennej, w sposób nieinwazyjny. Równie efektownie wygląda materiał umieszczony w kasecie.
Rolety rzymskie
Jedną z ciekawszych propozycji są rolety materiałowe – rzymskie. Podobnie, jak osłony dzień-noc, rolety rzymskie zachwycają pięknym wyglądem oraz są bardzo praktyczne. Materiał po podciągnięciu ku górze układa się w estetycznie w miękkie fałdy. Bardzo często wykończone są fiszbinami, co sprawia, że wyglądają niezwykle elegancko. Jest to atrakcyjna alternatywa dla klasycznych, krótkich zasłon. Rolety rzymskie można szyć tak naprawdę z dowolnej tkaniny. Najczęściej stosuje się bawełnę lub welur. Jeśli chcemy uzyskać duży stopień przepuszczania światła, powinniśmy zdecydować się na cienkie i jasne materiały. Z kolei w przypadku, gdy zależy nam na zaciemnieniu pomieszczenia, należy postawić na grubsze tkaniny, o ciemniejszym odcieniu.
Rolety rzymskie z powodzeniem możemy przymocować do sufitu lub ściany. Dostępne są również modele o montażu bezinwazyjnym. Wybór mechanizmu zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych potrzeb. Montaż nie powinien stanowić większego problemu. Sporą zaletą rolet rzymskich jest fakt, że możemy wykonać je na zamówienie. Dobrze dobrana osłona okienna z pewnością wprowadzi do pomieszczenia przytulny, ciepły nastrój, a dodatkowo zapewni prywatność. Rozwiązanie to wpisze się w niemal każdą aranżację wnętrz – począwszy od minimalistycznej, poprzez glamour czy klasyczną.
Rolety plisowane
Rolety plisowane cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku. Niewątpliwie zwracają na siebie uwagę przede wszystkim atrakcyjnym wyglądem. Są także bardzo funkcjonalne. Osłony okienne plisowane, jak możemy się domyślić, zwijają się w harmonijkę. Niekwestionowaną zaletą tego rodzaju rolet jest fakt, że możemy je opuszczać zarówno z góry, jak i z dołu. Oznacza to, że plisa może bez przeszkód poruszać się po całym oknie. Jest to świetne rozwiązanie do pomieszczeń dziennych, tj. kuchnia, jadalnia czy salon. Wbrew pozorom rolety plisowane skutecznie zabezpieczają przed przenikaniem promieni słonecznych. Dzięki temu możemy poczuć się komfortowo we własnym zaciszu domowym. Rolety plisowane występują także w formie zaciemniającej, co sprawia, że świetnie sprawdzą się w sypialni czy pokoju dziecięcym.W ofercie możemy znaleźć również tkaniny pokryte od zewnętrznej strony specjalną folią, która dodatkowo zabezpiecza materiał przed nadmiernym nagrzewaniem się. Co więcej, tego typu osłony mają również właściwości wyciszające i termoizolacyjne.
Rolety na okna plisowane mogą być zarówno montowane inwazyjnie, jak i bezinwazyjnie. Montaż jest prosty, a do jego przeprowadzenia nie są wymagane specjalistyczne narzędzia. Warto dodać, że tego rodzaju rolety wewnętrzne są niezwykle proste w obsłudze. Z uwagi na swój neutralny wygląd, z pewnością wpasują się do każdego pomieszczenia. Niewątpliwie rolety okienne plisowane wyróżniają się wysoką jakością i trwałością.
Podsumowanie
Rolety to najpopularniejsze osłony okienne. Element ten spełnia szereg funkcji, dzięki którym możemy poczuć się komfortowo i bezpiecznie we własnym domu. Przede wszystkim chroni przed nadmiernym przedostawaniem się promieni słonecznych. Dodatkowo to skuteczna bariera przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów. Wybór rolet nie należy do najłatwiejszych, szczególnie w czasach, kiedy na rynku dostępna jest szeroka gama wariantów. Jednak biorąc pod uwagę kilka kluczowych parametrów, z pewnością będzie on trafny!